Bakteria w żołądku szybko przenika przez warstwę śluzu do komórek błony śluzowej żołądka i dzięki specjalnym wypustkom mocno do nich przylega. Helicobacter pylori wytwarza enzymy oraz czynniki toksyczne w stosunku do śluzu i błony śluzowej żołądka. HP neutralizuje kwaśne środowisko, tworząc sprzyjające warunki dla rozwoju tej bakterii – jest to jedyna bakteria, która potrafi przetrwać i rozmnażać się w tak kwaśnym środowisku jakim jest żołądek.

Objawami zakażenia HP są: uczucie pełności w nadbrzuszu, bóle żołądka, nudności, wymioty oraz bóle głowy. Często jednak infekcja przebiega bezobjawowo. Badania epidemiologiczne i kliniczne udowodniły, że bakteria ta wywołuje przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową, chłoniaki typu MALT i raka żołądka. H. pylori został uznany przez WHO za karcynogen klasy I już w 1994 roku.

Materiały: Badanie i Diagnoza, grudzień 2009r. Redakcja – Zakład Diagnostyki, Katedry Biochemii Klinicznej CM UJ Kraków.

Laboratorium NZOZ Dilab wykonuje serologiczne, immunochemiczne testy określające stężenie przeciwciał klasy IgG przeciwko HP oraz testy wykrywające antygeny HP w kale.