Nie lekceważ bólu brzucha, biegunki to może być objaw stanu zapalnego jelit!  

Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył tej nieprzyjemnej dolegliwości jaką jest biegunka. Jest to stan chorobowy, w którym na skutek podrażnienia lub stanu zapalnego śluzówki jelit następuje oddawanie płynnych lub półpłynnych stolców częściej niż 3 razy w ciągu doby.Wywołują ją zatrucia pokarmowe, stres, choroba jelit, niewłaściwa dieta, a także zapalenie lub nowotwór jelita. Dolegliwość ta często dotyka turystów podróżujących do krajów egzotycznych, którzy spożyli skażony pokarm lub napili się wody z nieznanego źródła. Biegunka może być także wynikiem przyjmowania antybiotyków, gdyż równowaga naszej flory bakteryjnej zostaje naruszona.

W Dilab Diagnostyka Medyczna mogą Państwo wykonać badania, które pozwolą zdiagnozować przyczyny biegunek między innymi:

1. Rota/Adeno wirusy

Jest szybkim testem do diagnostyki wirusowego zapalenia żołądka i jelit powodowanym przez rota i adenowirusy, które są najczęstszą przyczyną ostrego, infekcyjnego zapalenia żołądka i jelita cienkiego, zwanego potocznie grypą żołądkową, szczególnie u niemowląt i dzieci do 2 lat oraz osób starszych. Zakażeniu rota/adenowirusem sprzyja przebywanie w dużych skupiskach ludzi (przedszkola, szkoły). Wirusy rozprzestrzeniają się w wyniku nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny. Źródłem zakażenia może być również skażona woda i pokarmy.  Biegunka może trwać nawet 2 tygodnie. Towarzyszą jej bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle głowy i gorączka.

2. Clostridium difficile

Badanie pozwala wykryć bakterię, która jest przyczyną występujących u wielu pacjentów problemów żołądkowo-jelitowych począwszy od łagodnych biegunek po ciężkie zapalenie jelita grubego. Infekcja ta występuje zwłaszcza po leczeniu antybiotykami, gdy dochodzi do zmiany normalnej flory i nadmiernej kolonizacji jelit przez Clostridium difficile wydzielającą toksynę A lub B.

3. Kalprotektyna

Kalprotektyna to nowoczesny marker stanu zapalnego jelit. Pomocny w różnicowaniu stanów zapalnych jelit z zaburzeniami czynnościowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego zarówno u dorosłych jak i dzieci. Pozwala ocenić celowość wykonania kolonoskopii. Wskazania do oznaczenia kalprotektyny w kale to:- nawracające biegunki z krwią i śluzem, – bóle brzucha, – utrata apetytu.Przyczynami wzrostu stężenia kalprotektyny mogą być między innymi choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroby nowotworowe jelit, marskość wątroby, zakażenie wirusem HCV, a także przebieg ostrego zapalenia trzustki. U dzieci do wzrostu kalprotektyny może dojść w wyniku alergii pokarmowych, a także po spożyciu mleka krowiego.Badanie polega na oznaczeniu kalprotektyny w próbce kału. Wystarczy jedna próbka, aby otrzymać miarodajny wynik.